Navarc is a young and fast growing young start-up company. Our company was founded for our passion for environment friendly, modern technologies and our love for the sea. For this reason, our mission is to make projects that are beneficial to the environment and include innovative design.

Navarc started its commercial life at Yıldız Technical University Technopark at the beginning of 2018, with the support of TÜBİTAK’s Techno Venture and a team that has been operating in the field of Solar Powered Boats for more than 5 years.

Navarc genç ve hızlı büyüyen genç bir start-up şirketidir. Şirketimiz çevre dostu, modern teknolojiler ve denize olan sevgimiz tutkumuz için kurulmuştur. Bu nedenle misyonumuz, çevreye faydalı ve yenilikçi tasarım içeren projeler yapmaktır.

Navarc 2018 yılının başında TÜBİTAK’ın Tekno Girişim desteği ile Güneş Enerjili Tekne alanında 5 yıldan fazla bir süreden beri faaliyet gösteren bir ekibin bir araya gelmesiyle ticari hayatına Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta başladı.